TUNING & PERFORMANCE výhodněji

Zavřít
Přihlásit
Přihlásit
Založit nový účet?
Zapomněli jste heslo?

Stanovisko BSR - tuning není sprosté slovo

Stanovisko BSR - tuning není sprosté slovo

Vážení zákazníci, příznivci kvalitních úprav, zástupci médií

Dovolte nám zaujmout veřejné stanovisko k mediálně velmi intenzivně zmiňovanému tématu poslední doby – zpřísnění kontrol měření emisí a STK a jejich dopad na tuning jako takový

Poslední dobou jsme každý den kontaktováni zástupci médií, stávajícími zákazníky, fanoušky či zákazníky budoucími s dotazy na téma – slyšel jsem, že upravené auto už neprojde STK.

Předně je třeba si položit otázku, z jakého důvodu je celé této kampani věnováno v médiích tolik prostoru, když se ze strany Ministerstva dopravy změnou od 01.01.2016 nejedná o žádnou novelu zákona, ale pouze o zpřísnění stávajících podmínek systému kontroly vozů na stanicích měření emisí a stanic technické kontroly. Pro běžného řidiče, který má svůj vůz v odpovídajícím technickém stavu, má toto zpřísnění dopad v podobě prodloužení doby strávené na ME a STK a také na zvýšení ceny za tuto službu. Zvýšení ceny ze strany STK+ME je naprosto pochopitelné – delší doba jedné prohlídky = méně zakázek za den, investice do vybavení, další školení techniků. Pokud by existovala dostatečná kontrola automobilů v běžném provozu, jako je tomu například v sousedním Rakousku, byli by tak postihováni pouze skuteční viníci, a ne každý majitel automobilu během pravidelné technické kontroly.  

Samotnému měření emisí nyní nově předchází povinnost načtení chybových kódů z řídící jednotky motoru pomocí běžné diagnostiky, díky čemuž se dosáhne nutnosti každý vůz na stanici měření emisí přistavit. A nyní se dostáváme k meritu věci – dříve, když měl někdo vůz v nepořádku (odpojený EGR ventil, odstraněný DPF filtr pevných částic) tak měl bohužel tuto svou povinnost možnost obejít. Nyní se tak tato možnost výrazně stěžuje. Jinými slovy, pokud by neexistovaly firmy nabízející odpojení EGR ventilu či odstranění filtru pevných částic, nemusel by nyní slušný a poctivý majitel svého vozu na tuto „vynalézavost“ doplácet. Bohužel nejen na českém trhu existuje celá řada úprav řídících jednotek motorů, které mají negativní dopad nejen na životnost hnacího traktu, ale také na funkci kontrolních a bezpečnostních systémů vozů a především na životní prostředí díky vypouštění různých jedovatých plynů, nejen tolik skloňovaný oxid uhličitý CO2. A právě tento nový způsob kontroly má dopomoci nekvalitní úpravy, které ohrožují nejen ostatní účastníky silničního provozu, ale v podstatě v podobě znečištěného ovzduší nás všechny, odhalovat. A tento krok my v BSR velice vítáme.

U nás v BSR při vývoji každého tuningového kitu plně respektujeme příslušné emisní normy, čerpáme z vlastních zkušeností a znalostí získávaných již od roku 1991 např. při kalibracích a nastaveních emisí u švédských supersportů Koenigsegg a díky zázemí a vybavení naší laboratoře dosahujeme skvělých výsledků. Zástupci celé řady českých médií prováděli nezávislé testy měření emisí námi upravených vozů v certifikovaných zkušebnách a vždy se shodným výsledkem: Vyhovuje. A ve většině případů vozy s optimalizací BSR vykazovaly dokonce lepší hodnoty emisí, než vozy v nastavení originálním. Např. zde měření test pořadu Autosalon na TV Prima: https://www.youtube.com/watch?v=uRBgmvMPDwY

Zvýšení výkonu motoru – pokud si tento úkon na svém voze provedu, jsem povinen změnit příslušné údaje v technickém průkazu. Ano / ne? Dobrá otázka. Z našich více než dvacetiletých zkušeností víme, že málokdy (téměř nikdy) souhlasí výrobcem deklarovaný údaj o výkonu s námi naměřenými hodnotami. A co teď s tím, když si nechám změřit výkon certifikovanou zkušebnou, a na místo výrobcem deklarovaných 140 koní mám naměřeno koní 150, anebo 130? Musím tento údaj změnit v technickém průkazu? A co když si za rok nechám výkon změřit znovu, v jiné certifikované zkušebně, a oni mi naměří 120 koní. Opět tento údaj musím nechat přepsat ve VTP? Je to chyba zkušebny, výrobce vozu nebo celého systému? Výkonový graf ze zkušebny obsahuje údaj o výkonu motoru naměřeném, nikoliv o výkonu skutečném! Měření výkonu motoru je věda sama o sobě zasluhující vlastní obsáhlé pojednání.

Kvalitní optimalizace výkonu motoru vždy vychází z aktuálního originálního nastavení řídící jednotky motoru. Pokud je již jednotka upravena, není možné provést úpravu, jelikož je velmi náročné zjistit, v kterých částech softwarových map byly úpravy provedeny. Stačilo by přehlédnout jednu změnu, a výsledná úprava by mohla fungovat chybně. V takovýchto případech je vždy nutné nejprve nechat provést tzv. ECU reload, přehrání řídící jednotky motoru v autorizovaném servisu a následně provést kvalitní úpravu tohoto nového nastavení. Díky unikátnímu PPC Tuning Systému nabízíme každému zákazníkovi BSR bezplatnou aktualizaci nastavení řídící jednotky motoru, a to jak nastavením originálním, tak nastavením BSR. Stejně tak má každý zákazník BSR kdykoliv možnost volby snadného přeprogramování nastavení řídící jednotky svého vozu mezi nastavením originálním pro běžný provoz a nastavením BSR, např. pro víkendové jízdy na uzavřeném okruhu.

Instalace jiných, než originálních komponentů na voze.

Mediální interpretace této tématiky může pro řadu majitelů automobilů působit velice složitě a neuchopitelně. Znamená snad, že s vozem musím jezdit pouze do autorizovaného servisu? Jakou mám jistotu, že v autorizovaném servisu použijí originální díl? Co je to vlastně originální díl? Je to díl, na jehož krabičce je logo výrobce vozu, anebo logo skutečného výrobce daného dílu? Když jsem vůz koupil s pneumatikami finského výrobce vyrobené v Rusku, mohu si tam nyní namontovat pneumatiky japonského výrobce vyrobené v Polsku? Mám na voze originální částečně zkorodovaný výfuk, mohu si nainstalovat výfuk nerezový? S originálními brzdami mi nevyhovuje brzdný účinek, mohu si naistalovat brzdy s lepším brzdným účinkem a kratší brzdnou dráhou? Originální odpružení vozu je moc měkké, vůz se při průjezdu zatáčkou nechová dle mých představ, necítím se bezpečně – mohu si nainstalovat podvozek lepší, výkonnější, díky kterému si budu jistější při jízdě, který mi pomůže zvládnout nejednu krizovou situaci lépe?

A nyní si na tyto otázky odpovězme otázkou: Je v silách každé z desítek stanic technické kontroly v České republice provádět na desítkách vozů denně kontrolu veškerých těchto komponentů? Mají technici na STK znalosti, dovednosti, certifikace a technologie pro posouzení vlivu těchto nainstalovaných komponentů na bezpečnost a správnou funkci?

Rozhodnutí je na každém z nás a na našem servisu, jaké produkty nám nabídne. Vždyť je to naše auto, koupené za naše vydělané a zdaněné peníze. Používejme selský rozum. Nejlevnější řešení se může ve finále ukázat jako řešení nejdražší. Tuning není sprosté slovo. Pokud by tomu tak bylo, jen těžko by v zemích, jako je Švýcarsko, Německo, Norsko či Švédsko byly kvalitně upravené vozy renomovanými úpravci považovány za příkladné obohacení vozového parku. S tuningem to je jako s jakoukoliv jinou komoditou – není televize jako televize, není chléb, jako chléb, není bota jako bota a není auto, jako auto. Naštěstí máme možnost volby. Vaše BSR

Podklady pro toto naše stanovisko jsme čerpali jak z platné legislativy, tak z dlouhé konzultace s vedoucím pražské stanice technické kontroly TUV Nord Černý Most, panem Eduardem Žižkovským

Je tuning legální? - reportáž v pořadu Auto Moto Revue v České televizi  

Zveřejněno: 2016-01-25

Zavřít
Zavřít